Екуменічна служба у кафедральному соборі Штутґарту
27 лютого 2023
24 лютого спільна молитва за Україну об’єднала християн у цілому Світі. У кафедральному соборі святого Еберхарда у Штутґарті відбулось екуменічне богослужіння за мир в Україні. Від початку війни це вже не перша молитва за Україну у головному соборі столиці Баден-Вюртемберга.
Екуменічну службу ініціювали Парафія Святого Василія Великого Української греко-католицької церкви з центром у Штутґарті та католицький декан Штутгарту доктор Кристиян Гермес. Ця ідея знайшла повну підтримку єпископа католицької дієцезії Ротенбург-Штутгарт д-ра. Гебхарда Фюрста разом з земельним єпископом Лютеранської церкви Ернстом-Вільгельмом Голем, католицьким деканом Штутгарту доктором Кристияном Гермесом, старшим священником Грецької православної церкви Дімітріусом Кастаносом та митрофорним протоієреєм УГКЦ Романом Врущаком — вони очолили спільне богослужіння.
Під звуки Штутґартських фанфар миру та органу Дому численні жителі Штутгарту, гості міста та регіону зібралися, щоб разом помолитися за мир в Україні та висловити свою солідарність з людьми, які страждають від російської агресії.
Владика Фюрст особливо привітав українців, які прийшли до кафедрального храму помолитися за мир. «Ми маємо особливий зв’язок з вами в цей болісний день», — проголосив єпископ Фюрст.
Він засудив російського диктатора Путіна, який розв’язав нещадну війну проти України та жорстоко спрямував її проти беззахисного мирного населення. Владика Фюрст звернувся з особливим закликом до патріарха Московського, щоб він приєднався до молитви за мир. До речі, попи та диякони Парафії святого Миколая Чудотворця Московської церкви в Штутґарті подібні екуменічні заходи оминають десятою дорогою.
Єпископ просив у Бога допомоги людям в Україні та біженцям, які шукають захисту в Німеччині: «Своїм духом і присутністю нехай Він скеровує всіх тих, хто зараз відповідальний і в чиїх руках швидко припинити страждання та запобігти подальшим жертвам. Він змушує агресорів повернути назад і зміцнює всіх тих, хто виступає за мирне вирішення конфлікту. Давайте тепер разом просити в Бога Його близькості та Його миру в ці важкі години!».
Міський декан Крістіан Гермес взяв інтерв’ю у українських активістів Єгора Парсяка, Наталії Бондар та Юлії Мельник, таким чином він дав простір голосам з України під час молитви за мир.
Співаючи українською мовою, хор Української Греко-Католицької Церкви у Штутґарті під керівництвом Антона Лісняка засилав прохання про заступництво до Пресвятої Богородиці.
Лютеранський єпископ Голь нагадав про боротьбу західних глав урядів, які намагалися запобігти війні за кілька тижнів до 24 лютого 2022 року: «Але сьогодні ми знаємо, що дипломатичні зусилля не мали шансів. Рік тому було гірке пробудження, і відтоді Світ став іншим».
Потім український священник Роман Врущак прочитав послання українського єпископа д-ра Богдана Дзюраха, в якому апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії розповів про драму українського народу та про агресора, який навіть зиму використав як зброю війни і залишив людей голодувати та мерзнути. Водночас у своєму посланні владика був вражений хвилею солідарності з українським народом і подякував за це.
Пані Наталія Бондар звернулася до пастви в Кафедральному храмі зі зворушливими словами про страждання і боротьбу свого народу і отримала за це аплодисменти перед тим, як хор почав співати український гімн.
Екуменічна молитва за мир завершилася привітанням протоієрея Дімітріуса Кастаноса, який заспівав молитву на старогрецькій мові.
З нагоди першої річниці російської агресивної війни в Україні єпископи Фюрст і Голь написали «Штутгартський заклик до миру». Протоієрей Дімітріус Кастанос, голова Робочої групи християнських церков землі Баден-Вюртемберг, також підписав це звернення. У ньому засуджується порушення Росією міжнародного права та серйозні порушення прав людини щодо українського населення. Звернення містить чіткий заклик до патріарха Московського Кирила приєднатися до молитви за мир з Російською Православною Церквою та стати на бік українських жертв війни і бути частиною спільного заклику до миру.
Повідомив: Дмитро Мірецький, Міжнародна федерація журналістів (IFJ) з Вюртембергу
Світлини: Олександр Маркуш та Юрій Пінський (IFJ)