У Штуттґарті відбулась екуменічна молитва у третю річниця війни

25 лютого 2025

24 лютого 2025 року спільна молитва за Україну об’єднала християн з цілого світу. У катедральному соборі Святого Еберхарда у Штутґарті відбулося вечірнє екуменічне богослужіння за мир в Україні у третю річницю загарбницької війни росії проти України. Від початку війни це вже не перша молитва за Україну у головному католицькому соборі столиці Баден-Вюртемберга.

У Штуттґарті відбулась екуменічна молитва у третю річниця війни

Екуменічну службу ініціювали парафія Святого Василія Великого з центром у Штутґарті та католицький декан Штуттґарту доктор Кристиян Гермес (Monsignore Christian Hermes). Ця ідея знайшла повну підтримку земельного єпископа Лютеранської Церкви. Разом з католицьким деканом Штутґарту доктором Кристияном Гермесом та митрофорним протоієреєм УГКЦ Романом Врущаком у спільному богослужінні взяв участь лютеранський священник Матіас Фосселер (Prister Matthias Vosseler).

Під звуки штутґартських фанфар миру та органу Дому численні жителі Штутґарту, гості міста та регіону зібралися, щоб разом помолитися за мир в Україні та висловити свою солідарність з людьми, які страждають від російської агресії.

Український священник почав екуменічне богослужіння словами з Євангелія від Матвія:

– Ісус каже: «Блаженні миротворці, бо вони синами Божими назвуться» (Мт. 5.9). Ці слова не лише заклик, але й обітниця. Крик про матір, який так голосно лунає в Україні, може надихнути нас створювати мир у нашому власному житті – у наших родинах, громадах, у нашому світі.

Молімося разом і діємо, щоб крик болю перетворився на радість миру. Запалімо вогні надії для всіх, хто живе у темряві. Адже лише разом, у вірі та любові, ми можемо показати світу, що Царство Боже справедливості, миру та любові можливе.

Господи, Боже миру, поглянь на крики твоїх дітей в Україні. Пошли втіху скорботним, надію відчайним і мудрість відповідальним. Допоможи нам бути твоїми знаряддями миру, щоб любов подолала ненависть, а справедливість – насильство. Благослови всіх, хто працює заради примирення та зцілення, і веди нас шляхом твоєї правди…

Міський декан Штутґарту доктор Крістіан Гермес презентував виставку «Втрачене дитинство». Панно виставки було розміщено на колонах собору з боку вівтаря.

Доктор Гермес розповів усім присутнім:

– Виставку «Втрачене дитинство» створила платформа пам'яті «Меморіал». З початку російського вторгнення в Україну навесні 2022 року віддані жінки та чоловіки документували історії вбитих мирних жителів. Платформа «Меморіал» — це громадська організація, яка підтримується командою в Україні, яка записує життєві історії та перевіряє інформацію. Дитячі історії були відібрані для виставки в соборі Св. Еберхарда. Ми демонструємо виставку з ініціативи Української греко-католицької громади в Штутґарті та Апостольського екзарха для українців візантійського обряду владики Богдана, для якого страждання народу в Україні присутні в кожній церковній службі і в кожній душпастирській розмові.

Від початку війни місцева українська громада підтримує українців, які втекли до Штутґарта чи регіону. Також спільнота регулярно організовує доставку допомоги в Україну. Громада Штутґарта через дану виставку зберігає пам’ять про жертв війни.

Лютеранський священик Матіас Фосселер додав:

– Ми називаємо імена одинадцяти дітей і запалюємо свічку від великодньої свічки, символу життя, яке долає смерть, що представляє незліченну кількість загиблих у цій війні.

Отець Роман Врущак назвав імена та прізвища українських дітей – жертв війни: Ганна Фігурна, Кирило Прийменко, Анна Соколова, Денис Котелевич, Вероніка Куц, Ростислав Пічкур, В'ячеслав Джалишев, Володимир Ободзінський, Ніколь та Денис Дейнеко, Маргарита Гапоненко. Священники Гермес і Фосселер запалили свічки пам’яті на вівтарі…

Священник Матіас Фосселер звернувся до Господа з молитвою:

– Бог неба і землі, і батько всіх людей. З сумом і розпачем ми стоїмо перед вами через одинадцять років після нападу росії на Україну, у третю річницю загарбницької війни. Подивіться на руйнування та нещастя цієї війни. Подивіться на людей, які постраждали в Україні та з України. Вони живуть у страху перед постійно новими ескалаціями насильства. Вони сумують за жертвами війни, своїми друзями та рідними. Вони хвилюються за своїх близьких і рідну землю. Перед вами оплакуємо і молимося: Змилуйся над тими, хто страждає від війни вдома та як біженці. Помилуй тих, хто страждає від наслідків цієї війни, навіть у найвіддаленіших куточках землі. Дай сил і витривалості всім тим, хто надає допомогу і притулок. Ми маємо подолати ненависть і озлобленість. Зміцни всіх, хто прагне справедливого миру, збережи тліючий гніт надії на припинення цього насильства та руйнування. Дай нам витерпіти цей час і дай нам свій спокій. Амінь!

Соборний музичний керівник Лідія Шіммер та органіст Адам Крукевич виконали реквієм.

Співом українською мовою хор Української Греко-Католицької Церкви у Штутґарті під керуванням Антона Лісняка просив милості та допомоги у пресвятої Богородиці.

Повідомив: Дмитро Мірецький,
Міжнародна федерація журналістів (IFJ) з Вюртембергу

Світлини: Габріель Парсяк

Дивіться також