Паломництво до Базиліки Матері Божої Неустанної Помочі у м. Пухгайм
9 квітня 2025
У стінах базиліки м. Пухгайм відбулася щомісячна проща до чудотворної ікони Матері Божої Неустанної Помочі. Цього разу паломники взяли участь у Божественній Літургії, яку очолив владика Богдан, апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії.
Це паломництво вже протягом багатьох десятиліть організовує молитовна спільнота «Легіон Марії», а започаткувала цю ініціативу п. Гертруда Гофштеттер у співпраці з редемптористами місцевого монастиря.
Під час цієї урочистої молитви владика Богдан згадав про страждання українського народу в умовах війни. Архиєрей з болем нагадав про понад 14 мільйонів українців, змушених залишити свої домівки, тисячі жертв серед мирного населення, а також понад 150 тисяч воєнних злочинів, задокументованих міжнародними організаціями.
«Навіть перед обличчям такого болю ми не повинні зневірюватися. Як віруючі, ми знаємо: Страсна п’ятниця не останній день історії», — наголосив єпископ, закликаючи вірян до надії та молитви за мир.
Владика Богдан також звернув увагу на образ Марії як Цариці Миру. Він розповів про знамениту скульптуру Марії в римській базиліці Санта Марія Маджоре, яка була замовлена Папою Бенедиктом XV у 1918 році для моління про закінчення Першої світової війни. Апостольський екзарх закликав вірних замислитись над тим, як кожен з них може бути частиною миротворчого процесу, співпрацюючи з Богом у відновленні миру.
Наголошуючи на духовній програмі життя: берегти своє серце від зла, молитися за мир, утверджувати мир добрими справами, український єпископ розкрив перед прочанами богословську символіку зображення Марії Цариці Миру.
«Пресвята Діва Марія, Цариця миру, показує нам єдиний вірний шлях до миру. Перше, чого вона вчить нас промовистим жестом своєї лівої руки, — це рішуче протистояти гріху і всім темним силам зла. Мир на землі починається з миру в моєму серці, з того, чи я перебуваю у світлі Божої благодаті, чи, навпаки, в темряві гріха, або в сірій зоні компромісу зі злом», — сказав проповідник.
Відтак, говорячи про Ісуса на правій руці Марії, єпископ сказав, що Вона в такий спосіб скеровує погляд і серце людини до Ісуса, Князя Миру, і закликає до витривалої та довірливої молитви. «Вона, як наша „Неустанна Поміч“, першою підносить свої руки в молитві і просить Свого Сина про дар миру для нас і для всього людства. З’єднуючись з нею в молитві, ми наближаємо той день, коли Воскреслий Спаситель прийде до нас і, показуючи свої рани, які є також і нашими ранами на його Тілі, проголосить це жадане слово, цю пасхальну благовість: „Мир вам!“ (Ів 20,19.21)», — сказав архиєрей
А, коментуючи подію весілля в Кані Галилейській, коли Богородиця звернулась до слуг словами: «Зробіть усе, що Він вам скаже» (Ів. 2, 5), владика Богдан сказав, що це також є запрошенням для людства активно відстоювати мир, просячи так, як це зробила Марія.
З особливою теплотою апостольський екзарх згадав пані Труде Гофштеттер, яку він назвав великим другом і співпрацівником Церкви. Вона, за словами архиєрея, була прикладом безумовної віри, любові та жертовності.
На завершення проповіді єпископ звернувся до всіх присутніх із закликом молитися за мир, відстоювати правду і справедливість, а також діяти на благо своїх близьких, народів та всього світу. Він висловив надію, що шлях, яким веде нас Божа Матір, принесе мир у зранений світ.
Теперішня координаторка руху «Легіон Марії» п. Аннелізе Бауернбергер була присутня на богослужінні та наприкінці Літургії звернулася зі словами подяки для владики Богдана, о. Мартіна Ляйтгьоба, протоігумена Провінції, та диякона Йосифа, які співслужили Святу Літургію.
Варто додати, що Базилікою у м. Пухгайм опікуються отці Редемптористи Провінції Відень-Мюнхен.
Довідка: У 1870 році чудотворний образ Матері Божої Неустанної Помочі був розміщений у церкві Св. Юра, завдяки чому Пухгайм став місцем паломництва. Нове паломницьке місце було настільки привабливим, що замкова церква Св. Юра незабаром стала замалою, і на західній стороні замку була побудована п’ятибанна паломницька церква.
Паломницьку церкву було збудовано за планами архітектора Річарда Джордана. Церемонія закладки фундаменту паломницької церкви відбулася 24 лютого 1886 р., урочисте закладення фундаментного каменю — 27 червня 1886 р., а освячення — 5 серпня 1890 р. Проте внутрішнє оформлення та оздоблення тривало до серпня 1896 р. У 1951 р. церкву було піднесено до «малої базиліки». У центрі головного вівтаря знаходиться чудотворний образ «Матері Божої Неустанної Помочі».