Відкриття ювілейних дверей у храмі Всіх Святих у Гамбурзі
22 грудня 2024
22 грудня 2024 року стало знаковим днем для української громади в Гамбурзі. Преосвященний владика Богдан, апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії, урочисто відкрив ювілейні двері в храмі Всіх Святих, проголосивши його відпустовим на весь Ювілейний 2025 рік.
Під час своєї проповіді архиєрей підкреслив велич цього моменту, звертаючись до парафіян із глибокими роздумами про значення ювілейного року та відкритості до Божої благодаті. Він зазначив, що цей рік стане часом особливих духовних дарів для всіх, хто з вірою переступить поріг храму, шукаючи примирення з Богом через молитву, Святу Сповідь та Євхаристію.
Ювілейний храм — осередок Божої благодаті
У своїй проповіді владика Богдан акцентував увагу на тому, що ювілейний храм є місцем особливої зустрічі з Богом:
«Цей храм стає криницею Божої благодаті на цілий рік, Божих особливих дарів для всіх, хто тут молиться та шукає примирення. Це місце стане джерелом духовного збагачення, відновлення особистого життя та благословення для ближніх, включно з нашими померлими, які потребують наших молитов».
Бог у людській історії
Звертаючись до Євангелія від Матея, владика наголосив на важливості входження Ісуса Христа в людську історію:
«Ісус Христос — це альфа і омега, початок і кінець людської історії. Бог стає одним із нас, входить у наш родовід, щоб зцілити трагедію людського гріха та перетворити її на історію спасіння».
Він також звернув увагу на те, що історія не була простою та бездоганною, зосередивши погляд присутніх у храмі на людей з яких починається родовід Ісуса Христа і тих, на кому він закінчується:
«Святе Письмо називає Авраама приятелем Бога і батьком усіх віруючих, тобто — взірцем повної довіри до Божого проводу у нашому житті. Ісус входить в історію людини, яка є історією віри, яка триває тисячі років від самого початку існування людського роду. І буде існувати аж до кінця. Бо будуть завжди люди віруючі, люди святі, справжні потомки Авраама — батька у вірі. Але також сина Давида, щоб показати, що Ісус приймає на себе також і людський гріх, людські помилки, людську трагедію».
А відтак проповідник підкреслив роль Пречистої Діви Марії та святого Йосифа у плані спасіння, заохочуючи присутніх до наслідування їхньої довіри та відданості Божій волі:
«Бог входить у цю історію, щоб з історії трагедії гріха невірства злоби, зробити історію надії, спасіння і життя. І це та благовість, яку нам заповідає Різдво, яку проголошує сьогодні нам нинішнє Боже Слово. І, щоб це чудо переміни людської історії відбулося, не вистачить тільки Божого діяння. Бог запрошує людину до співпраці, бо людина наважилася перекреслити Боже діло на початку існування людського роду. Це людина збунтувалася проти Бога, послухала диявола, стала знаряддям смерті. І тепер Бог запрошує людину і каже: „Ти тепер маєш стати знаряддям спасіння разом зі мною, щоб допомогти оздоровити твою родину, твій рід і твій народ“. І Господь Бог робить це через двох інших осіб: Марію і Йосифа».
Ставлячи за приклад прийняття Марією Божої волі, владика Богдан наголосив на тому, що коли людина допускає до свого серця всемогутнього Бога, тоді довершується чудо. Оскільки в слабкості людини буде діяти велика Божа всемогутня сила, яка перемінить зло і зробить з найгіршого зла джерело благодаті, добра і життя.
Далі єпископ пригадав весь шлях Христа, який був тривалим і повним викликів, а відтак завершився смертю, яка звіщала торжество і перемогу зла, але Бог відповів на безмір людського зла і людської ненависті Воскресінням. Тут апостольський екзарх застановився над трагічними подіями, які досвідчує український народ з боку російських окупантів:
«Війна — це збір усього людського зла, яке тільки може бути. А Бог протиставляє цьому злу любов, самопожертву, самовідданість, готовність віддавати своє життя задля того, щоб інші жили. І ця любов обов’язково переможе, бо вона вже перемогла в Христі Ісусі».
Заклик до духовної відкритості
Владика Богдан закликав парафіян відкрити двері не лише храму, а й своїх сердець для дії Божої благодаті:
«Хай ваш храм стане гостинним Вифлеємом, знаком відкритості нашого народу до приходу Бога. Відкриймо йому двері нашого серця, щоб Господь міг діяти через нас у світі, довершуючи своє спасіння».
Значення для громади
Храм Всіх Святих у Гамбурзі, поряд із катедральним собором у Мюнхені та храмом у Стокгольмі, був проголошений одним із трьох ювілейних храмів Екзархату. Протягом усього Ювілейного року двері храму будуть відкриті для всіх бажаючих, щоб черпати духовну силу та благодать.
Фото: Elias Hanter