Витяг з Положення про прийняття священників на служіння до Апостольського Екзархату
14 квітня 2025
14 квітня 2025 року Преосвященний владика Богдан, апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії, затвердив Положення про прийняття священників на служіння до Апостольського Екзархату.
Вступ
Це Положення встановлює порядок подання прохань, їх розгляду та прийняття рішення щодо служіння в Апостольському Екзархаті для українців візантійського обряду, що проживають в Німеччині та Скандинавії (далі – Екзархат), з осідком у Мюнхені.
Включення кандидата до відбіркового конкурсу не гарантує його прийняття до Екзархату, остаточне затвердження кандидата залишається за Екзархом, відповідно до церковного законодавства.
І. Вимоги до Кандидатів
Кандидатами на прийняття до Екзархату можуть бути священники, диякони та семінаристи.
Кандидат повинен втішатися доброю репутацією, вести моральне життя, та відзначатися побожністю та розсудливістю.
Кандидат повинен продемонструвати вмотивованість та чітко виявити, чому саме він хоче належати до духовенства Екзархату та здійснювати своє служіння в Екзархаті.
Кандидат (якщо він священник, або диякон) повинен мати необхідну богословську освіту та формацію, передбачену Кодексом канонів Східних Церков (кан.кан. 348-356 ККСЦ) і Партикулярним правом УГКЦ, засвідчену відповідними дипломами.
Кандидат повинен добре володіти українською мовою, а також мовою країни, на території якої мав би виконувати своє служіння (Німеччина, Данія, Фінляндія, Швеція, Норвегія, Ісландія). Для служіння в Німеччині, як правило, вимагається сертифікований рівень знань принаймні «В2». Для служіння в скандинавських країнах кандидат, який не володіє місцевою мовою, мав би, на початковому етапі, добре володіти німецькою, або англійською мовами та бути здатним в короткому часі вивчити місцеву мову.
Кандидат повинен мати змогу отримати робочу візу та дозвіл на проживання в країнах Екзархату, де передбачається його служіння. За потреби він повинен подбати про необхідні виїзні дозволи з України на тривалий період часу.
ІІ. Подання та розгляд документів: вступний етап
На цьому етапі відбувається знайомство з кандидатом, перевірка мотивації та рекомендацій і прийняття вступного рішення щодо кандидата.
Кандидат, бажаючи здійснювати служіння в Апостольському Екзархаті, на цьому етапі повинен подати до Канцелярії Екзархату такі документи:
-
Прохання про прийняття до Екзархату на ім'я Екзарха;
-
Автобіографія з загальними даними про членів сім'ї (імена, дата народження, рід занять). В автобіографії слід також подати контактні дані: адресу свого актуального місця проживання, номер телефону (мобільного), адресу електронної пошти;
-
Мотиваційний лист, в якому докладно описано причини і мотиви бажання служити в Екзархаті;
-
Копії документів про богословську освіту:
-
свідоцтво про закінчення студій;
-
диплом з випискою оцінок;
-
виписка оцінок за весь період навчання.
-
Копія посвідчення про піддияконське, дияконське та/або пресвітерське рукоположення.
-
Письмова згода дружини на переїзд до однієї з країн Екзархату.
Документи слід надсилати (в тому числі і електронною поштою), або передати до Канцелярії Екзархату на адресу:
Apostolische Exarchie für Ukrainer des byzantinischen Ritus
in Deutschland und Skandinavien
Schönbergstr. 9
81679 München
DEUTSCHLAND
email: kanzlei@ukrainische-kirche.de
Вивчивши отриману вступну документацію, Екзарх проводить особисту зустріч з кандидатом (бажано очну, або принаймні онлайн за посередництвом засобів сучасної комунікації).
Відтак Екзарх скликає засідання Колегії Екзархальних радників, на якій відбувається представлення та вступне обговорення кандидатури. Для кращого пізнання кандидата бажано, щоб Колегія радників мала нагоду особисто поспілкуватися з ним та поставити запитання.
Колегія радників подає Екзархові своє рішення-рекомендацію щодо кандидата.
На основі зібраних документів і думки Колегії радників Екзарх приймає рішення щодо подальших кроків відносно кандидата.
ІІІ. Доповнення пакету документів і прийняття рішення Екзархом
Екзарх, маючи усі необхідні вступні думки, рекомендації і документи, пропонує кандидатові доповнити пакет документів ще іншими документами, передбаченими церковним і цивільним законодавством країни його майбутнього служіння.
Отримавши повний пакет документів, Екзарх, взявши до уваги рішення Колегії радників, приймає остаточне рішення щодо кандидата і повідомляє йому про це письмово в якомога коротшому часі.
ІV. Оформлення на служіння та переїзд до місця проживання і служіння
Якщо було прийнято позитивне рішення про прийняття до Екзархату, то:
-
Узгоджується порядок і умови переходу кандидата на служіння в Екзархаті та відбувається переїзд священнослужителя на служіння на основі відповідно оформленого Договору між Екзархом та єпархіяльним єпископом кандидата (кан. 360, § 1 ККСЦ) на період від 1 до 5 років. При цьому священнослужитель надалі залишається приписаним до власної Єпархії чи Екзархату.
-
Після п’яти років успішного служіння, священнослужитель може просити про приписання до Апостольського Екзархату, скеровуючи відповідне прохання на письмі як до власного єпархіяльного єпископа, так і Екзарха (кан. 360, § 2 ККСЦ).
Екзархія сприяє, в межах своєї компетенції, у процесі отримання дозвільних документів на приїзд і перебування кандидата в країні служіння. Послуги, пов’язані з отриманням візи і інших дозвільних документів, а також кошти переїзду до країни служіння кандидат оплачує самостійно.
Після оформлення на служіння, утримання священнослужителя здійснюється відповідно до існуючих норм та домовленостей між Апостольською Екзархією та римо-католицькими дієцезіями, на теренах яких здійснюють служіння священники Екзархату.