Владика Богдан: «Встановити справжній мир неможливо виключно людськими засобами»
25 березня 2024
Ми, діти українського народу, носимо у серці, наближаючись до свята Воскресіння Христового, єдине прагнення — прагнення миру. Ми заносимо наші молитви і просимо інших про молитву, благаючи у Господа миру. Такими словами розпочав свою проповідь владика Богдан у свято Входу Господнього в Єрусалим, 24 березня 2024 року, очолюючи Архиєрейську Божественну Літургію у катедральному храмі Покрову Пресвятої Богородиці м. Мюнхен.
Єпископ у своєму слові розважав над темою миру, беручи за основу подію торжественного входу Ісуса до Єрусалиму, під час якої Христос, згідно євангелиста Луки, плакав. «Ісус приходить як князь миру. Він приходить до Єрусалиму і бажає принести цьому місту і його людям мир. Ми хочемо сьогодні, щоб Господь відкрив для наших очей те, що веде до миру», — сказав проповідник.
«Для того, щоб його осягнути потрібно захиститися від несправедливого напасника. Але зброєю можна тільки зупинити війну і витіснути агресора. Та встановити справжній справедливий мир неможливо виключно людськими засобами. Війни походять з пекла і від людей, які затруєні духом пекла. А мир походить з неба і його приносять люди, які у своїх серцях і душах мають небо. Там, де панує Божий мир, там настає суспільний мир. І тому Ісус розуміє і знає, що Єрусалим його відкине і що той мир не буде прийнятий його народом», — мовив архиєрей, пояснюючи причину сліз Ісуса.
А відтак владика Богдан повернувся до теми війни в Україні, говорячи про шлях побудови миру після того як агресор буде вигнаний із нашої землі.
«Євангелист починає подію входу Господнього до Єрусалиму з опису зустрічі Ісуса в домі Марти, Марії і Лазаря. Марта і Марія відкрили свій дім для Ісуса і його учнів. Ця родина перемінювалася. Вони відкривали свої серця на Боже Слово, яке пробуджувало у них живу віру. Ця віра мусіла перейти через великі випробування — смерть Лазаря. Євангеліє показує, що долі дюдства вирішуються не у столицях, а на околиці у гостинному домі та у людському серці», — сказав апостольський екзарх.
«Таким домом був дім Марти, Марії і Лазаря. Такими серцями були їхні серця. Саме тому Марія вилила дорогоцінну суміш мира на ноги свого Спасителя. Показала, якою великодушною має бути справжня любов. Бо Юда керувався вигодою, оскільки був злодієм, і хотів наживатися навіть на Ісусі. Марія керується логікою Божою, не людською — логікою любові, яка готова давати та послужити», — пояснив єпископ.
А відтак владика Богдан окреслив значення дому для людини, який є символом безпеки, затишку і любові. «Це є щастям мати дах над головою і розуміти, що тут ми почуваємося у безпеці. Ми, українці, розуміємо сьогодні, що означає дім, безпечність і затишок. На жаль сотні тисяч українських родин позбавлені рідного дому», — сказав проповідник, згадуючи ранкову ворожу атаку та наслідки війни з російськими окупантами.
«Багато з вас прийняті до домівок, де ви відчуваєте затишок, безпеку і любов. Місцеві люди, може навіть не усвідомлюючи цього, приймають Господа Ісуса. І я думаю, що вони будуть заскочені, коли на Страшному суді Ісус поставить їх по правиці за те, що вони зробили українцям», — мовив владика Богдан.
«З гостинного дому, з серця тих, як там живуть, розпочинається дорога миру і прихід Божого Царства на землі. Бо перш ніж відкриються двері дому, мусить відкритися людське серце, яке подолало бар’єри егоїзму, споживацтва, щоб відкритися на Бога і на ближнього. Просіть у Господа ласки, щоб ваші сім’ї були гостинними домами з відкритими дверима і серцями. Просіть, щоб кожен з вас став правдивим приятилем Ісуса і тоді Божий мир через наші родини прийде до українського Єрусалиму та в кожен закуток нашої України», — сказав на завершення єпископ.
А після Літургії духовенство і миряни вітали апостольського екзарха з днем народження, яке він святкував напередодні, 20 березня.