«Олію релігійного досвіду слід використовувати для лікування ран, а не для розпалювання воєнних сутичок» — Патріарх Вартоломій І в Мюнхені
6 червня 2025
6 червня 2025 року в Католицькій Академії Баварії відбулася непересічне подія: Вселенському Патріархуі Вартоломію І були вручені дві відзнаки: Екуменічна відзнака та Відзнака імені Абата Емануеля Гойфельдера. Нагороду признали дві католицькі інституції: Абатство Нідеральтайх та Католицька Академія Баварії. Вперше в історії згадані відзнаки вручалися водночас тій самій особі. Виступаючі наголосили, що більш «ідеального кандидата» для цих нагород годі було б знайти.
«Патріарх Вартоломій уособлює православ’я, яке є надійним і шанованим партнером для конфесій усього світу і, завдяки зразковому літургійному та богословському багатству, стає для них натхненним джерелом віри. Як видатний богослов, він зберігає спільні корені всього християнства завдяки своїй вірності давній традиції, роблячи її живою та відчутною, і водночас відкриває шляхи оновлення, щоб відповісти на різноманітні реальні потреби нашого часу, ґрунтуючись на пастирських засадах» — зазначалося в анонсі події.
Участь в події взяли: Апостольський Нунцій в Німеччині архиєпископ Нікола Етерович, кард. Райнгард Маркс, представники Католицької, Православної і Євангельської Церков Баварії та Німеччини, лідери суспільно-політичних кіл, викладачі та студенти місцевих освітніх інституцій та інші почесні гості.
З боку УГКЦ участь у події взяв владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії. В особистій розмові з Вселенським Патріархом апостольський екзарх пригадав свою зустріч з ним 2008 року, коли Патріарх вперше відвідав Київ з нагоди 1020-ліття Хрещення Руси-України, а також передав Його Всесвятості Вартоломію І вітання від Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава. У відповідь Патріарх Вартоломей поцікавився станом душпастирської опіки українців у Німеччині та щиро подякував за вітання від Блаженнішого Святослава, назвавши його «нашим приятелем».
На знак пошани та вдячності за підтримку українського народу владика Богдан вручив Вселенському Патріархові панагію, виготовлену з нагоди 65-ліття Апостольського екзархату Німеччини та Скандинавії, а також збірник доповідей, присвячених етичним та моральним аспектам російської агресії проти України, як рівно ж — наукову розвідку «Три покоління благовірності» авторства Олени Ясинецької, яка висвітлює роль визначних жінок української історії у формуванні християнської ідентичності Європи.
Нагороди Патріархові Вартоломію І вручали д-р Ахіб Будде, Директор Католицької академії Баварії та отець д-р Маріянус Бібер, абат венедиктинського монастиря в Нідеральтайх.
«Ви — благословення для Церкви! Ви — благословення для людства!», — звернувся до нагородженого на завершення своєї похвальної промови єпископ проф. д-р Гайнріх Бедфорд-Штром, Голова центрального комітету «Екуменічної ради Церков».
Зі свого боку у своєму подячному слові Патріарх Вартоломій високо оцінив співпрацю між Церквами та конфесіями, особливо відзначивши «практичний екуменізм та справжній діалог життя», які існують у Німеччині. Окрему увагу виступаючий приділив питанню миру та миротворчій ролі Церков. Він, зокрема, зазначив: «Вселенський патріархат підтримує кожну щиру ініціативу, які мають на меті мир і примирення, та невтомно трудиться задля укріплення свідчення Церкви і релігій у справі зміцнення миру у світі. Мир ніколи не був самозрозумілою даністю. Сьогодні Церкви і релігія покликані розвивати свій миротворчий потенціал. Олію релігійного досвіду слід використовувати для лікування ран, а не для розпалювання воєнних сутичок», — наголосив Вселенський Патріарх. Насамкінець Вартоломій І підкреслив цінність і необхідність діалогу та співпраці між Церквами, які служать взаємному зближенню та духовному збагаченню: «Ми дякуємо Богові за цей великий дар для нашої Церкви. Ми зустрічаємо один одного у великій довірі і відкритості та будемо продовжувати спільний шлях без екуменічних ілюзій… Ми впродовж усього нашого життя виступали за діалог і завжди намагалися поставити світло на свічник. Ми знаємо з власного досвіду, що діалог провадить до збагачення власної ідентичності. Справжній діалог не приведе нікого до поразки».
Фото: Robert Kiderle Fotoagentur