У Копенгагені святкували 20-ліття відновлення УГКЦ в Данії
3 червня 2025
1 червня 2025 року до української громади Пресвятої Родини м. Копенгаген завітав Преосвященний владика Богдан, який в рамках святкування 20-річчя відновлення УГКЦ в Данії очолив Архиєрейську Божественну Літургію. У богослужінні взяли участь: душпастир громади о. Васил Тихович, Генеральний Вікарій Римо-Католицької Церкви Niels Engelbrecht та пароха Sankt Ansgar Kirke Marcos Romero Bernús.
Після Літургії Генеральний Вікарій у своєму слові пригадав історію розвитку української спільноти, якої він був свідком та привітав громаду з ювілеєм. У свою чергу владика Богдан подякував монсеньйору Niels та пароху Marcos за сприяння, гостинність та любов до української громади.
Опісля, до присутніх звернувся Посол України п. Андрій Яневський, який привітав громаду з 20-літтям, а душпастирю о. Василю вручив державну Грамоту.
Також слова вдячності за ревне служіння, творення багатьох громад в Данії о. Василь отримав від владики Богдана, який вручив священникові Грамоту Апостольського Екзарха.
Потім були вручені грамоти парафіянам, які щонайменше 15 років активно працювали для розвитку душпастирства, а саме: для Наталі Боднар, Людмили Тутки та Ірини Когут.
Парафіяни, подякувавши єпископу за архиєрейське благословення, подарували владиці Богдану ікону Богородиці з дитятком Ісусом, написану іконописцем Наталею Нільсен, парафіянкою громади. Також українці різних громад спільно привітали душпастиря з 20-літтям відновлення УГКЦ в Данії.
Музичний акорд «Мелодії» Мирослава Скорика, яку виконали професійна скрипалька Наталія Гордєєва, у супроводі гри на піаніно з талановитою Юлією Селивестровою, захоплювали дух та викликали почуття національної гордості.
Духовний гімн «Боже Великий, Єдиний», який гучно співав весь храм, став кінцевим акордом урочистостей у храмі.
Друга частина свята проходила в парафіяльному залі, де парафіяни та гості пригощалися смачними стравами і випічкою, слухали промови, спілкувалися та співали патріотичних пісень.
До слова, урочистості з нагоди 20-річчя душпастирства, за участі Владики Богдана, розпочалися з суботнього дня, в якому було відслужено Панахиду на могилі о. Михайла Сивенького, греко-католицького священника в Копенгагені 1946–1953 рр.
У понеділок, Преосвященний владика Богдан мав зустріч та розмову з місцевим єпископом Чеславом Козоном, який сприяє розвитку українських громад в Данії. Також архиєрей здійснив візит до українського Посольства, де мав зустріч з Послом України п. Андрієм Яневським та працівниками Посольства.
Коротка історія душпастирства в Данії:
Організована душпастирська опіка українців візантійського обряду в Данії розпочалася весною 1946 року, коли після ІІ Світової війни сюди прибув український греко-католицький священник Михайло Сивенький. Він перебував при монастирі св. Йосифа в Копенгагені та був душпастирем для українських біженців у повоєнний час. Тут він і помер 1953 року. Похований в Копенгагені на кладовищі Vestre Kirkegård.
Від того часу українці в Данії не мали постійного священника, який би проживав в цій країні. Ними опікувався Архиєпископ Мирослав Марусин, який перебував на той час у Римі. Відвідували місцеву громаду приблизно два рази в рік деякі священники. Це були: о. Данило Дзвоник, о. Алойз Глінка, о. Іван Леськович та о. Микола Іванців, а інколи й сам Архиєпископ.
У 1983 році юрисдикцію над українцями в Скандинавії перейняв владика Платон Корниляк, апостольський екзарх в Німеччині, який доручив духовну опіку над вірними в Данії гамбурзькому парохові о. Йосифові Казанові-Марторелю. З 1986 р. приїжджав також до Данії о. Стефан Воротняк, теж душпастир Гамбурґу. У 2003–2004 рр. кілька разів відправляв Божественну Літургію в Копенгагені душпастир зі Швеції о. Мирослав Костів.
У 2001 році новим екзархом для Німеччини та країн Скандинавії стає владика Петро Крик, який у 2005 році приїжджає в Копенгаген і домовляється з католицьким єпископом Чеславом Козоном про постійну присутність українського священника в Данії. Від того часу в Копенгаген, раз на місяць, приїжджали різні священнослужителі. Спочатку о. Віталій Храбатин з Риму та інші душпастирі, пізніше стало приїжджав з Мюнхена о. Іван Мачужак, тодішній канцлер Екзархії.
Весною 2007 року, з благословення владики Петра Крика, душпастирство над українцями в Данії переймає молодий священник о. Василь Тихович, який ще з 2005 року проживав у Копенгагені як семінарист та допомагав формувати українську громаду. У 2008 році о. Василь заснував громаду Пресвятої Трійці у місті Вайле (Vejle). У 2015 році душпастир заснував громаду Покрови Пресвятої Богородиці у м. Ольборг (Aalborg). А в 2022 році — громаду святого Апостола Андрія Первозванного у м. Оденсе (Odense).
У травні 2022 р. новий апостольський екзарх владика Богдан (Дзюрах) призначив на служіння в Данії ще одного священника. Ним став о. Василь Баглей, який заснував ще дві громади: Пресвятої Євхаристії в м. Рандерс (Randers) та Успіння Пресвятої Богородиці в м. Орхус (Aarhus).
У 2024 році владика Богдан призначив нового душпастиря для 4-ох громад в Ютландії, яким став о. Василь Смицнюк. У січні 2025 року для українців, які проживають на островах Lolland-Falster, о. Василь Тихович заснував громаду в м. Нюкобінг Фальстер (Nykøbing Falster).
На сьогодні українське греко-католицьке душпастирство в Данії має 7 громад, якими духовно опікуються два священники.
Фото: Анастасія Севрюкова