У Мюнхені вшанували жертв Голодоморів 1932–1933 років
25 листопада 2024
У день пам’яті жертв Голодоморів 1933–1934 років у храмі Святого Івана Непомука (Die Asamkirche (offiziell St. Johann Nepomuk)) м. Мюнхен Генеральне консульство України провело вечір пам’яті жертв геноциду українського народу.
Генеральний консул України в Мюнхені пан Юрій Никитюк першим до слова запросив Надзвичайного і Повноважного Посла України у ФРН пана Олексія Макеєва, який у своїй проміві наголосив на важливості єднання українців у боротьбі з ворогом, пам’ятаючи трагічні сторінки минулого. «Ставлячи свічку у вікні свого дому, ви вшановуєте пам’ять тих, хто загинув від жахливого радянського Голодомору, а також вшановуємо пам’ять тих, хто сьогодні віддав своє життя за нашу з вами свободу», — сказав пан Посол.
На цьому заході також був присутній міський депутат Felix Sproll, який від імені Голови міста Мюнхена висловив слова солідарності з українським народом у цей день пам’яті жертв Голодоморів, а також через агресію російських окупантів, які вбивають українців на їхній рідній землі. «Вашу історію не маємо права забути», — сказав пан депутат, застерігаючи від подібних трагедій у майбутньому.
Від української громади мала слово пані Наталя Ткачук, ініціаторка збору підписів під електронною Петицією на сайті німецького Бундестагу про визнання Голодомору 1932–1933 років геноцидом, яка розповіла про досягнення цієї цілі та її значення для українського народу.
Під завісу цієї події до слова був запрошений апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії Преосвященний владика Богдан, який звернувся до громади із проникливими словами, наголошуючи на важливості збереження історичної пам’яті, плекання правди та молитов за загиблих.
«Ми повинні постійно плекати нашу людську пам’ять про них. Особливо тому, що вони — наші брати і сестри по крові і духу. Вони — члени нашої родини, і ми повинні пам’ятати про свою сім’ю та свій рід, адже ця пам’ять — це наші корені, з яких ми черпаємо силу, щоб твердо стояти на ногах сьогодні і з надією дивитися в майбутнє. А передусім, щоб ми ніколи знову не пережили трагедій минулого. Інакше безкарне і неназване зло минулого повернеться у ще огиднішій і жорстокішій формі», — сказав архиєрей, нагадавши, що Голодомор — це не лише трагедія українського народу, а й злочин, який змушує замислитись над важливістю людської пам’яті.
Важливе місце у зверненні єпископа зайняв заклик до протистояння знищенню історичної пам’яті, особливо на тлі сьогодення. Він згадав зруйнований окупантами пам’ятник жертвам Голодомору в Маріуполі та підкреслив, що слова з цього монумента — «Не забудемо трагедій минулого, щоб не пережити їх знову» — вигравіювано на новому меморіалі Голодомору біля українського катедрального собору в Мюнхені.
Єпископ також звернув увагу на те, як важко правді про Голодомор знаходити відгук у свідомості західного світу. «Після розпаду Радянського Союзу в Європі, на жаль, утвердилася історична амнезія — втрата пам’яті про злочини комуністичної ідеології», — наголосив він, закликаючи до спільної позиції у захисті правди та справедливості.
Завершуючи своє звернення, владика Богдан закликав до молитви за жертв Голодомору та сьогоднішньої військової агресії російських окупантів. «Помолімося сьогодні за тих, за кого 90 років тому ніхто не молився. Але згадаймо в молитві і про самих себе, про нашу відповідальність за майбутнє України та Європи», — закликав він, акцентуючи на цінності боротьби за правду, справедливість і гідність людини.
Вечір пам’яті завершився панахидою за жертв Голодоморів і тих, хто загинув у війні з російськими окупантами в Україні.
Також ця подія відбулась під музичний супровід струнного квартету Української камерної філармонії м. Мюнхен та спів катедрального хору «Покров».